דור לדור עפולה
דור לדור עפולה
חסר רכיב

רשמים מהמפגש הראשון של ידידי דמנציה בעפולה- וזוהי רק ההתחלה

17/09/2017

ידידי דמנציה גם אצלנו בעפולה
מנהל הרווחה ועמותת דור לדור מבקשים להציב את עפולה בין הערים המובילות ביצירת קהילה ידידותית למתמודדים עם דמנציה.

השבוע התקיים המפגש הראשון של ידידי דמנציה בעפולה באדיבותה של הגב' חיה לוי- 
אנו מזמינים את הקהילה העפולאית לקחת חלק במיזם חברתי זה
ולהרחיב את מעגל הידידים

לפרטים: 0524312123
לדף הפייסבוק - 


הזדקנות האוכלוסייה מציבה אתגרים רבים בפני החברה בישראל, ואחד מן האתגרים המשמעותיים ביותר הוא ההתמודדות עם המספר ההולך וגדל של הלוקים בדמנציה )קיהיון(. דמנציה נגרמת על ידי מחלות שונות שפוגעות במוח ומתבטאות בהידרדרות מתמשכת ובלתי הפיכה ביכולות החשיבה (כגון זיכרון, התמצאות, תכנון וביצוע משימות) ופגיעה בתפקוד. לדמנציה השפעה ניכרת על החולים בה ועל בני משפחותיהם, הדואגים לשלומם ומטפלים בהם.

ההתמודדות עם דמנציה מתחילה עם מודעות למחלה, התייחסות מכבדת לחולים בה ותמיכה בבני המשפחה והמטפלים המתמודדים עם אתגרי המחלה.

ידוע כי קיימים סטיגמה וחוסר הבנה בציבור הרחב לגבי מחלת הדמנציה, אשר עשויים לגרום לתחושת בדידות וניתוק חברתי עבור אנשים עם דמנציה ועבור בני משפחותיהם והמטפלים בהם.

בכדי לשנות מצב זה, פותח באנגליה בשנת 2013 מודל "ידידי דמנציה", ע"י אגודת האלצהיימר שם. מטרתו,להעלות את מודעות הציבור למחלה וליצור קהילה ידידותית לדמנציה )"Community Friendly Dementia ,)"שהיא בטוחה, מבינה ומוגנת עבור אנשים עם דמנציה. מאז תחילתה, צברה התכנית באנגליה למעלה ממיליון וחצי אנשים
שהם "ידידי דמנציה" ומדינות נוספות בעולם פיתחו יוזמות דומות.

קהילה ידידותית לדמנציה מתוארת כ"עיר, ישוב, או כפר בהם אנשים החיים עם דמנציה מרגישים מובנים, נתמכים, ושמכבדים אותם, וכן מרגישים בטוחים ביכולתם לתרום לקהילה". בקהילה ידידותית לדמנציה "הציבור הרחב מודע למחלת הדמנציה, ומגלה הבנה לגבי מהות המחלה והאתגרים שמגיעים איתה".

משרד הבריאות, עמותת עמדא ואשל-ג'וינט ישראל, מעוניינים להטמיע את מודל "ידידי דמנציה" בארץ, ולהפוך גם את ישראל למדינה ידידותית יותר לאנשים עם דמנציה - זאת כחלק מהתכנית הלאומית להתמודדות עם דמנציה בישראל שמוביל משרד הבריאות.


חסר רכיב