דור לדור עפולה
דור לדור עפולה
חסר רכיב

התמודדות עם ירידה קוגניטיבית של הורה מהי ירידה בזכרון ? וכיצד ניתן להתמודד ?

30/07/2017
התמודדות עם ירידה קוגניטיבית של הורה
מהי ירידה בזכרון ? וכיצד ניתן להתמודד ?
מאת: אלדד כספי / משפחה מטפלת

תקציר: ירידה קוגניטיבית בגיל הזקנה היא תופעה נפוצה בקרב האוכלוסיה ברמות שונות של תפקוד ונובעת מסיבות שונות

בעשורים האחרונים תוחלת החיים בעולם המערבי הולכת ומתארכת. עם זאת, אין עובדה זו מעידה על איכות החיים. אחת מהסיבות האפשריות לירידה באיכות החיים היא הירידה ביכולת הקוגניטיבית אשר טרם נמצאו לה פתרונות ודרכי התמודדות משמעותיים מבחינה רפואית.

מהי קוגניטיביות / קוגניציה?
קוגניציה היא למעשה תהליכי רכישתם, עיבודם ויישומם של הידע והמידע המצוי ברשותו של אדם ובניהם: חשיבה, תפיסה, הבנה, למידה, קשב, זיכרון ועוד.
ירידה ביכולת הקוגניטיבית בקרב האוכלוסייה המבוגרת, המתגברת עם הזמן בצורה הדרגתית, מוכרת כדמנציה ("שיטיון"). הסיבות השכיחות לדמנציה:
1. מחלת האלצהיימר – הסיבה השכיחה ביותר (70% מהמקרים).
2. אוטמים מרובים במוח כתוצאה מסתימת כלי דם.
3. מחלת פרקינסון מתקדמת (כ-10% מהחולים).
4. מחלות ניוון של המוח.

בניגוד למחלות ומוגבלויות רבות, במקרה של דמנציה, עיקר ההתמודדות היא של בני משפחתו של החולה המטפלים בו. במקרה שכזה על בני המשפחה ליטול את "שרביט האחריות" על ההורה, עם כל המשתמע מכך.

האתגרים של בני המשפחה
סיעוד וטיפול – במקרים בהם בן ההורה החולה מגיע למצב בו זקוק לטיפול ולהשגחה צמודים, על בני המשפחה לדאוג לנוכחות קבועה של מטפל/ת אחראי/ת שיסייע להורה.
השפעה כלכלית – במקרים רבים בני המשפחה נושאים בעלות הטיפול בהורה -תרופות, טיפול סיעודי.
קושי נפשי – לאור הירידה בתפקוד ההורה, והן כאשר נולד הצורך בקבלת החלטות קשות מבחינה רגשית ומצפונית, כגון- מעבר ההורה לבית אבות המתאים למצבו.
יחסים במשפחה – לעיתים עשויים להיווצר קונפליקטים בין בני המשפחה המטפלים סביב הטיפול בבן המשפחה החולה. לעיתים עשויים להיווצר קונפליקטים גם בקרב בני משפחתו של המטפל עקב תשומת הלב וחלוקת המשאבים שהשתנו מכורח הנסיבות.

כיצד יכולים בני המשפחה להתמודד עם המצב החדש
ראשית, חשוב להגיע לאבחון פסיכוגריאטרי (על ידי גריאטר או פסיכוגריאטר) זאת על מנת לאבחן את הסיבה לירידה, רמתה והאם ניתן להאט את הירידה הקוגניטיבית באמצעות טיפול תרופתי . זיהוי מוקדם של המחלה עשוי להאט את קצב הידרדרותה. מה גם שלפעמים סיבות אחרות עשויות לגרום לירידה- התייבשות ועוד דבר שיכול להפתר על ידי מתן טיפול תרופתי או רפואי מתאים.

מעבר לטיפול תרופתי, כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע (כגון- עובדים סוציאליים בקופות חולים, ברשות המקומית ) שיוכלו לתמוך, לתת מידע, לכוון ולסייע במיצויי זכויות. אנשי מקצוע יוכלו לסייע בהערכת המצב וחשיבה על אפשרויות סיוע קיימות (גמלת סיעוד- ביטוח לאומי, מרכזי יום, קהילות תומכות ועוד).

אל תשארו לבד עם הקשיים!- התופעה של ירידה קוגניטיבית הינה מוכרת מאוד בקרב האוכלוסייה בישראל. עמותת עמדא לחולי דמנציה אלצהיימר ומחלות דומות בישראל, יכולה לסייע במתן מידע, כמו כן היא מפעילה תוכניות שונות לתמיכה בחולה ומשפחתו.
מטפלים סיעודיים יכולים להוות פתרון משמעותי ביותר להורה המזדקן וכן לבני משפחתו.
כדאי לזכור כי על אף שמחויבותנו להורינו היא מקסימלית, חשוב לנהל את חיינו ולחיות לצד משפחתנו באופן שיאפשר לנו לקיים שגרת חיים טובה ובריאה.


שרות חדש בעמותה-
ליווי משפחות המטפלות בחולה אלצהיימר 
במסגרת פרויקט ליטוף של עמותת עמדא.

לפרטים ניתן להתקשר: 0524312123/ yael@dorledor.co.il


חסר רכיב