דור לדור עפולה
דור לדור עפולה
חסר רכיב

אוריינות כלכלית ותכנון לפרישה:

21/07/2017

אוריינות כלכלית ותכנון לפרישה: 

מאמר  המבוסס על נתוני המרכז העליה בתוחלת החיים, יחד עם הרפורמות בשוק העבודה ובתוכניות הפרישה, מעמידים כיום אתגרים לא פשוטים בקרב הציבור הישראלי, המוצא עצמו נאלץ להתמודד עם הצורך בתכנון פיננסי זהיר עבור הפרישה העתידית. 

אוריינות פיננסית היא קריטית עבור תכנון הפרישה, בייחוד לאור מערך הולך וגדל של היצע של מוצרים פיננסיים ארוכי טווח הכוללים תוכניות והשירותים המשווקים למשקיעים פרטיים. 

המאמר עושה שימוש בנתונים שנאספו לראשונה בשנת 2012 במסגרת מחקר הערכה שבוצע לבקשת המשרד לאזרחים ותיקים (כיום המשרד לשיוויון חברתי), מתמקד באוריינות הפיננסית לקראת פרישה ובוחן שני היבטים: ידע פיננסי והתנהגות בקבלת החלטות פיננסיות. הממצאים מצביעים על מתאם חיובי בין הפעילויות הקשורות לחיפוש אחר מידע פיננסי וניטור הוצאות משק בית לבין אוריינות פיננסית בגיל הפרישה. בנוסף, המחקר מצא מתאם חיובי בין אוריינות פיננסית בהקשר לחסכונות פרישה לנטייה אישית לבדיקה ומעקב קפדני אחר ההוצאות הכספיות ומצב החשבון. 

עם זאת המחקר גם מצא כי מומחיות פיננסית של הפורש אינה מתורגמת בהכרח לרמות גבוהות יותר של אוריינות פיננסית. המאמר נכתב על ידי עדי מאיר ממרכז הידע, ד"ר יבגני מוגרמן מהמכללה למנהל ופרופ' אורלי שדה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ופורסם בכתב 

חסר רכיב