דור לדור עפולה
דור לדור עפולה
חסר רכיב

איך מסתדרים בלי גמלת סיעוד?

איך מסתדרים בלי גמלת סיעוד?
מספר עצות לבני המשפחות של זקנים- נדחי גמלת סיעוד

מאת: מיכל אברהם, עו"ס / משפחה מטפלת – רעות אשל

טיפול בבית מטפל ישראלי
תקציר: אתם רואים שהוריכם צריכים עזרה ברמה יומיומית אך תביעתכם לגמלת סיעוד נדחתה. מה עושים? איך בכל זאת ניתן לעזור להוריכם למצות את זכויותיהם וליהנות מאיכות חיים בביתם ללא גמלת סיעוד.

איך מקבלים גמלת סיעוד?
גמלת סיעוד היא הכלי העיקרי שניתן לזקן הזקוק לעזרה בתפקוד היומיומי ורוצה להמשיך ולחיות בביתו. ישנם מקרים בהם בקשות של זקנים ומשפחותיהם לגמלת סיעוד נדחות למרות שהאדם המבקש מתקשה במשימות היומיום וזקוק לעזרה. במקרים כאלה אדם עשוי למצוא את עצמו "בין הכיסאות", ללא כתובת וללא מענה לצרכים היומיומיים שלו. מעבר להמלצה לנסות להגיש שוב בקשה לגמלת סיעוד, להיערך לקראת הערכת התלות ואף להיעזר במסמכים רפואיים רלוונטיים מרופא המשפחה, ומגריאטר/פסיכוגריאטר, אין כלי נוסף שנותן מענה כל כך מקיף לצרכים היומיומיים כמו גמלת סיעוד. אז מה בכל זאת ניתן לעשות, על מנת להסתדר בלי הגמלה?
מאמר זה בא לתת מספר עצות שעשויות לעזור לזקן לשמור על יכולתו ולהמשיך לחיות בביתו גם ללא גמלת סיעוד.

היעזרו במחלקות לשירותים חברתיים (שירותי הרווחה)
חשוב מאוד לפנות לעו"ס (עובדת סוציאלית) אזורית לפי כתובת המגורים של האדם הזקן. ניתן להיעזר בעו"ס בהגשת הבקשה החוזרת למוסד לביטוח לאומי ובנוסף כדאי לברר מהם השירותים המקומיים שהרווחה מספקת לזקנים. בשירותי רווחה רבים ניתן להזמין ארוחות חמות בעלות מסובסדת לבית הזקן, הצטרפות לקהילה תומכת, עזרה ביתית (מספר שעות מצומצם בשבוע לסיוע) , הצטרפות למועדונים לגמלאים וכו'.

מרכזי יום לקשיש
חשוב לדעת שבמרכזי יום לקשיש מבקרים גם זקנים שאינם מקבלים גמלת חוק סיעוד. הביקור במרכז היום לקשיש מתאפשר באישור ובהשתתפות משרד הרווחה במימון הביקורים. במרכזי היום לקשיש האדם המבקר יכול להינות מ-2 ארוחות, שירותי רחצה ובחלק מהמרכזים פועל אף שירות כביסה. בנוסף נהנים המבקרים מפעילות חברתית ותרבותית. צוות המרכז מהווה כתובת מקצועית לפניה בעת הצורך, "עין נוספת" שעוקבת אחר מצבם של המבקרים.
(לשרות הציבור (י.ה) - מרכז יום בעפולה – 04-6527619, עו"ס עינת דנון)

שירות קהילה תומכת
כדאי לבדוק אם יש שירות של קהילה תומכת באזור המגורים של הוריכם. שירות קהילה תומכת כולל- לחצן מצוקה, הצטרפות למועדון גמלאים שכונתי, ושירות של אב בית שמלווה את הזקנים בביתם ועוזר בעת הצורך. אב הבית הוא כתובת זמינה לעזרה במשימות של תחזוקת הבית.

היעזרו בשירותים בתשלום
נסו להקל על עצמכם את המשימות היומיומית באמצעות שירותים בתשלום- הזמנת קניות הביתה, ארוחות מוכנות, שירותי כביסה וכו'. כדאי לבדוק אפשרות של העסקת מטפלת למספר שעות שבועיות באופן פרטי.

(נבקש לעדכן (י.ה) ניתן לבדוק שירותים בתשלום בעמותת דור לדור, טלפון – 0526306729)

חסר רכיב